Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera jednoznacznie wyrażasz zgodę na Politykę prywatności

Najnowsze komentarze

  • Home
  • Góry
  • Góry wakacyjnie – 5 miejsc, w których możecie połączyć leniuchowanie na plaży z aktywnością w górach

Góry wakacyjnie – 5 miejsc, w których możecie połączyć leniuchowanie na plaży z aktywnością w górach

 

SŁOWENIA

Słowenia jest jednym z najbardziej zielonych krajów na świecie, ponad połowę kraju pokrywają lasy. A przy tym to kraj stawiający przede wszystkim na naturę. Przyroda jest tu naprawdę nieznacznie tylko przekształcona przez człowieka. Ludzki dotyk jeszcze bardziej wzbogacił ten region i dodał przyziemnej atrakcyjności poprzez wyśmienite wina, tradycyjną kuchnię i tryskającą energią folklorystyczną kulturę.

Odnajdą się tu zarówno poszukujący mocnych wrażeń wspinacze i alpiniści, jak również zapaleni kolarze, czy też turyści poszukujący spokoju i łatwiejszych tras spacerowych.

Po aktywnie spędzonym czasie wśród nieziemsko pięknych gór, lasów i jezior, możecie wypoczywać leżąc i nic nie robiąc nad morzem Adriatyckim.

Szczegółowy opis miejsc wartych odwiedzenia w Słowenii znajdziecie TUTAJ: sLOVEnia’s MOUNTAINS

Będąc nad morzem np. w Izoli, macie już żabi skok do Chorwacji, można więc jechać dalej….

 

CHORWACJA

Chorwacja to nie tylko plaża i krystalicznie czyste morze adriatyckie…. to również niebywale piękne pasmo górskie Velebit i świetne miejsce na lekkie trekkingi oraz wymagającą wspinaczkę… Przed lub po leżeniu do góry pępkiem na rozpalonych chorwackich plażach, proponuję wybrać się do PAKLENICY.

Park Narodowy PAKLENICA , położony jest w górach Welebit, w północnej Dalmacji, w pobliżu miasta Starigrad. Miejsce to będzie interesujące zarówno dla miłośników lekkich trekkingów (większość tras można zaplanować na jednodniowe przejścia), osób poszukujących mocnych wrażeń wspinaczkowych (np. Anića Kuk), jak i odkrywców jaskiń (wiele jaskiń ze stalaktytów i stalagmitów).

Moje propozycje miejsc i tras, które warto odwiedzić, znajdziecie TUTAJ: Patrzeć z góry na Chorwację

 

HISZPANIA

Andaluzja, większości kojarzy się ze słońcem, mocną sherry, pysznymi oliwkami i bogactwem pięknych zabytków – wszystko to rzeczywiście tworzy niezwykły klimat tego regionu. Jednak o wyjątkowości tej części Hiszpanii stanowi również różnorodność przyrody i niebywale piękne miejsca o zróżnicowanym krajobrazie pustynno-skalnym.

Mnie podczas urlopu – oprócz miast (bogatych w fascynujące zabytki i intrygujące zaułki), pozwalające się delektować wyborną sherry, rozkoszować wyśmienitymi tapasami i bawić przy flamenco oraz wypoczywać na złotych piskach wybrzeża śródziemnomorskiego – udało się również zwiedzić 3 niezwykle interesujące miejsca zarówno dla miłośników trekkingów, jak i zwolenników bardziej wymagających wspinaczek.

Wszystkie te rejony opisuję TUTAJ: Królewskie szlaki, góry, wąwozy i pustynie, czyli górska Hiszpania

oraz TUTAJ: Królewskie szlaki, góry, wąwozy i pustynie, czyli górska Hiszpania cz. 2

 

GRUZJA

Gruzja, to przede wszystkim Kaukaz – niewyobrażalnie piękne pasmo górskie. Będąc w tym rejonie warto wybrać się np. do Swanetii, to zdecydowanie dla mnie najpiękniejsza gruzińska górska kraina. Najwyższe partie gór przez cały rok przykrywa śnieg. W Swanetii wznoszą się 4 z 10 najwyższych szczytów całego Kaukazu, w tym Szchara (5068 m n.p.m.) – najwyższa góra Gruzji, Tetnuldi (4974 m n.p.m., Szota Rustaweli (4960 m n.p.m.) oraz Ushba (4710m n.p.m.). Rejon ten to nieskończona ilość tras trekkingowych i dróg wspinaczkowych. Fantastyczne tereny do wędrówek górskich również dla tych mniej doświadczonych wspinaczy.

   

Następnie po aktywnie spędzonym czasie pośród górskich dóbr natury, proponuję wybrać się nad wybrzeże Morza Czarnego, np. do Batumi, a tam rozkoszować się lenistwem i raczyć przepysznym chaczapuri.

Moją subiektywną listę miejsc i rejonów górskich, które warto odwiedzić będąc w Gruzji znajdziecie TUTA: Must see in Georgia

 

AZERBEJDŻAN

Azerskie tereny to doskonałe miejsce na wypoczynek od zgiełku i wielkomiejskiego tempa, na łonie natury, z daleka od cywilizacji. A bogactwo i różnorodność górskich krajobrazów zaskoczy nie jednego obeznanego w świecie ‘trekkera’.

Dlatego miłośnicy gór wybierający się na Kaukaz, oprócz do aktualnie bardziej modnego i popularnego kraju, jakim jest Gruzja, powinni dotrzeć również do Azerbejdżanu.

Warto wybrać się do tej części Zakaukazia. Wakacje w Azerbejdżanie bowiem, można spędzić bardzo aktywnie w niebiańsko pięknych okolicznościach przyrody, jednocześnie wypoczywając nad szumiącym Morzem Kaspijskim.

Choć wydaje się, że wyprawa do Azerbejdżanu jest bardzo skomplikowana, to tak naprawdę nie przysparza większych problemów, o czym staram się Was przekonać TUTAJ: Magiczne kaukaskie góry owiane tajemnicą i spełniające życzenia

2 komentarze

Dodaj komentarz