Kilka wskazówek i porad praktycznych, z którymi warto zapoznać się przed wyprawą na Kilimandżaro:
- Szczepienia – obowiązkowe: żółta febra, zalecane: żółtaczka typu A (WZW A), tężec, błonica, dur brzuszny. Możesz zaszczepić się najpóźniej na 2 tygodnie przed wyjazdem. Koszt szczepionek waha się między 170zł a 250zł.
- Wiza – do Tanzanii jest potrzebna wiza, ale nie martw się, nie musisz załatwiać jej w kraju przed wyjazdem. Każdy otrzymuje formularz na lotnisku w Tanzanii lub nawet jeszcze w samolocie. Dobrze jest sprawdzić wcześniej dokładny adres hostelu/miejsca, gdzie się zatrzymasz, będziesz musiała podać go na formularzu. Koszt wizy, to 50$.
- Sprzęt – jeżeli chcesz maksymalnie ograniczyć swój bagaż, to śpiwór i matę/karimatę można wypożyczyć od agencji na miejscu bez dodatkowej opłaty, jednak ważne jest, żebyś sprawdziła, jaki jest to rodzaj śpiwora i w jakim stanie jest mata, może się zdarzyć, że będą chcieli wcisnąć Tobie śpiwór letni, a wtedy masz gwarancję nieprzespanych nocy, będziesz marzła nawet w niższych partiach gór, ponieważ noce są naprawdę zimne. Termos, to bardzo ważny element ekwipunku, pamiętaj, że podczas ataku szczytowego, również powinnaś wypić ok. 2l płynów, a woda w butelkach i bukłaku będzie zamarzać! Dokładną listę rzeczy, które warto zabrać znajdziesz tutaj: Co zabrać na wyprawę – Kilimandżaro
- Ubranie – przygotuj się na 4 pory roku: od upałów, poprzez siarczyste ulewy, aż po silny wiatr, opady śniegu i gradu. Ważny jest więc odpowiedni ubiór na każdą opcję pogodową. Niezbędny jest zestaw gora texowy!!! Pamiętaj też, aby codziennie rano zabezpieczyć swój główny plecach w płachtę przeciwdeszczową. Najlepiej wszystkie rzeczy w plecaku trzymać w osobnych workach. Warto wziąć również osobne ubranie do spania – coś ciepłego i alternatywnego dla ciuchów do codziennego użytku.
- Picie i jedzenie – w przypadku Kilimandżaro wszystkie posiłki (3 dziennie) przygotowuje kucharz, we własnym zakresie zaopatrzyć się musisz tylko w batoniki i jakieś dodatkowe słodycze oraz wodę mineralną na I. dzień trekkingu. W wyższych partiach gór, przy sporym zmęczeniu, nie chce się pić i jeść, ma się poczucie pełnego żołądka, jednak jest to złudne, więc nawet nie będziesz wiedziała, kiedy nagle opadniesz z sił. Dlatego trzeba na siłę jeść dużo ciepłych, pożywnych, bogatych w węglowodany posiłków. Jedną z najważniejszych jednak rzeczy jest picie wody! Nie tylko wskazane jest przeciw odwodnieniu organizmu, ale również dla dobrej aklimatyzacji – 3l dziennie, to minimum, jakie należy pić – dosłownie wmuszać w siebie!
- Aklimatyzacja – podstawową i główną zasadą na Kilimandżaro jest tzw. „pole pole”, czyli ‘powoli, powoli’ – będziesz to słyszeć kilkanaście razy dziennie i rzeczywiście się tego trzymaj! Staraj się zdobywać wysokość powoli, stopniowo i rozkładać siły równomiernie, nie doprowadzaj do nadmiernego zmęczenia i zadyszki – przed Tobą kilka dni podejścia. Dodatkowo dobrze jest spożywać posiłki o dużej zawartości węglowodanów, wspomagają aklimatyzację.
- Słońce – zawsze dobrze osłaniaj głowę. Ważne jest, żeby zakrywać szyję, a najbardziej kark, który można poważnie spalić słońcem podczas pierwszych dni podejścia – dlatego dobrym rozwiązaniem jest kapelusz lub chusta na szyję. Często używaj kremu z filtrem UV, nie mniejszym niż 30 i pomadki do ust. Słońce na takiej wysokości jest bardzo zdradzieckie, nawet jeżeli wydaje Ci się, że nie opala, to i tak maksymalnie chroń twarz i nos.
Więcej o poradach możesz przeczytać również tutaj: https://kobietagorom.pl/porady-praktyczne/
2 komentarze
Monika
2022-11-23 at 14:43Z jaką agencją organizowałaś wyjście? Miejscową, Polską? Możesz coś polecić?
Kobieta Górom
2022-12-08 at 15:24Cześć, nie organizowałam wyprawy z agencją z Polski. Na miejscu oczywiście musiałam mieć agencję, ale średnio byłam z niej zadowolona, więc nie chciałabym jej polecać.