Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera jednoznacznie wyrażasz zgodę na Politykę prywatności

Najnowsze komentarze

  • Home
  • O mnie i o blogu

O mnie i o blogu

Kobieta Górom

13255927_10208992664201298_5554241190672926307_n 

GÓRY z kobiecego punktu widzenia…

 

Blog o kobiecym zdobywaniu szczytów, a tym samym o kobiecych granicach wytrzymałości, przełamywaniu barier psychicznych i tych zwyczajowych, piętrzących się przed wspinaniem kobiecym…

Blog ten powstał, ponieważ uważam, że zdecydowanie za mało kobiet wspina się i przezwycięża swoje słabości…

Kiedy w latach 70. rozpoczynały się złote lata w polskim alpinizmie i himalaizmie, większość osób nie miała za wysokiego mniemania o kobietach wspinaczkach.

Kobiety nieustannie musiały walczyć o swoje prawa w górach, na każdym kroku udowadniać swoją siłę, odwagę i wytrzymałość, przełamywać stereotyp kruchej, słabej istoty, której miejsce powinno być w domu.

Jednak Wanda Rutkiewicz, Anna Czerwińska, Krystyna Palmowska i wiele innych kobiet udowodniło, że panie śmiało mogą wspinać się na równi z panami, nie są od nich ani gorsze, ani słabsze… To w końcu Polka była pierwszą zdobywczynią Mont Everest, a nie Polak (Wanda Rutkiewicz, 16.10.1978r.), ucierając tym samym nosa wszystkim niewierzącym i wątpiącym w kobiece możliwości mężczyznom. Dziś osiągnięcia naszych himalaistek kontynuuje Kinga Baranowska, Monika Witkowska i Magda Gorzkowska, jednak to wciąż za mało pierwiastka damskiego w górach. Zarówno wspinaczka wysokogórska, jak i inne sporty górskie wciąż zdominowane są przez mężczyzn.

Chciałabym kultywować dziedzictwo naszych wspinaczek, walczyć ze stereotypami kobiet w górach oraz obalać kobiece mity, ale przede wszystkim dzielić się swoimi kobiecymi doświadczeniami w górach, gdyż wiem z autopsji, że brakuje informacji o kobiecych wspinaczkach. Być może przybliżenie historii „damskiego” alpinizmu i praktyczne ukazanie kobiecych możliwości w górach zainspiruje i zmotywuje więcej kobiet do zmierzania się z wyższymi szczytami świata oraz pokaże, że jesteśmy urodzonymi wojowniczkami, które potrafią sprostać zarówno wszystkim codziennym obowiązkom, jak i bardziej ekstremalnym czynom.

Każdego roku staram się zdobywać kolejne szczyty i przybliżać Wam cały proces: od etapu przygotowania i przeszkód, po praktyczne porady i relacje – stricte z kobiecego punktu widzenia.

Staram się łamać stereotypy i obalać kobiece mity. Zarówno te, które uchodzą za powszechne w górach, jak i te, dotyczące wspinających się kobiet w życiu codziennym.

Znajdziecie u mnie sporo informacji o innych wspinających się kobietach, również tych historycznych, pionierkach, które jako pierwsze przecierały górskie szlaki. Poznacie historię pierwszych wspinających się kobiet i sylwetki współczesnych wspinaczek, które dają niezwykłą dawkę inspiracji i motywacji.

 

O mnie:IMG_5569

 

Daria. Filolożka, miłośniczka kultury, sztuki i gór.
Propagatorka KOBIECYCH działań w górach! 

W aurze górskiej zakochana od zawsze. Chodzę po górach od dziecka, wspinam się od 6 lat.
Jestem jeszcze nie dość doświadczoną alpinistką, ale zainspirowana polskimi himalaistkami, postanowiłam kultywować wspinaczkę górską kobiet.

 

 

Nie jestem alpinistką i w tym cały urok, każde kolejne umiejętności i doświadczenia zdobywam razem z Wami, z zamiarem inspiracji, a może nawet motywacji innych niewierzących w siłę i determinację kobiet. A relacje z moich wypraw i dalsze górskie zmagania możecie śledzić właśnie na blogu, FB, IG, YT i mam nadzieję dopingować w przekraczaniu kolejnych granic kobiecych możliwości…

 

*Prawo do wszystkich publikacji i zdjęć na blogu należą do mnie i nie wyrażam zgody na ich rozpowszechnianie w jakiejkolwiek formie!

 

Dodaj komentarz