Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera jednoznacznie wyrażasz zgodę na Politykę prywatności

Najnowsze komentarze

sLOVEnia’s MOUNTAINS

Dawno już żaden kraj i żadna nacja tak pozytywnie mnie nie zaskoczyły. Wybierając się do tego jakże cudownie zielonego kraju nie sądziłam, że aż tak urzeknie mnie on swoim pięknem, a przede wszystkim tak bujną fauną i florą.

Jednakże najbardziej zachwycona jestem ogromną liczbą możliwości aktywnego spędzania czasu. Odnajdą się tu zarówno poszukujący mocnych wrażeń wspinacze i alpiniści, jak również zapaleni kolaże, czy też turyści poszukujący spokoju i łatwiejszych tras spacerowych.

Słowenia jest jednym z najbardziej zielonych krajów na świecie, ponad połowę kraju pokrywają lasy. A przy tym to kraj stawiający przede wszystkim na naturę. Przyroda jest tu naprawdę nieznacznie tylko przekształcona przez człowieka. Ludzki dotyk jeszcze bardziej wzbogacił ten region i dodał przyziemnej atrakcyjności poprzez wyśmienite wina, tradycyjną kuchnię i tryskającą energią folklorystyczną kulturę.

Wszystko to, co najpiękniejsze stworzyła matka natura znajduje się w tym powierzchniowo małym kraju. Zaczynając od gór całkowicie pokrytych zielenią, poprzez góry skalne (wapienne), aż po nieskazitelnie czyste rzeki i potężne jaskinie. Słowenia, to niezwykłe połączenie śródziemnomorskiej ciepłej bryzy z alpejskimi szczytami, na których śnieg może znaleźć się nawet latem.

Żyje się tu bardzo aktywnie. To tutaj zostało odkryte i zapoczątkowane narciarstwo. A wspinaczka i górskie wędrówki są w Słowenii religią. Mówi się, że nie jesteś prawdziwym Słoweńcem, dopóki nie osiągniesz wysokości 2864m n.p.m., czyli nie zdobędziesz Triglav (najwyższy szczyt Słowenii). Nie ma innego kraju, który by w tak dużym stopniu stawiał na sporty outdoorowe. Znajdziecie tu szeroką propozycję sportów na każdą porę roku: rafting, kajakarstwo, kolarstwo, pływanie, narciarstwo wodne, kolarstwo górskie, wspinaczka sportowa, wędrówki górskie, trekking, a zimą narciarstwo i snowbord.

Pokrótce opisuję regiony i miejsca, które warto odwiedzić, wybierając się do krainy mlekiem i miodem płynącej… Każdego bardziej zainteresowanego tematem zapraszam do kontaktu. 🙂

 

GORENJSKA

jest najbardziej górskim obszarem i obejmuje najwięcej najwyższych szczytów Słowenii. Krajobraz jest alpejski. A stolicą jest Kranj.

Na tym obszarze znajduje się jeden z największych parków narodowych w Europie – Triglavski Park Narodowy – 83,800 hektarów. Obejmuje on największą powierzchnię Alp Julijskich. Alpy te choć nie są wiele wyższe od naszych polskich Tatr, to jednak wydają się bardziej wymagające, aż 150 szczytów przekracza 2000m n.p.m. Dla wielbicieli z całej Europy są świetnym sprawdzianem umiejętności wspinaczkowych np. na via ferratach.

W tym regionie jednocześnie zobaczycie spektakularny świat skalnych szczytów (z centralnym Triglavem na czele), rwących rzek, imponujących wąwozów, parów, kanionów, jaskiń, potoków, lasów i łąk. Park ten zachęca do wszystkich rodzajów aktywności, od wspinaczki (nieskończenie wiele możliwości zarówno prostszych górskich wędrówek, jak i bardziej wymagających dróg wspinaczkowych, z via ferratami włącznie.), poprzez kolarstwo górskie, na łowieniu ryb i raftingu kończąc. Odnajdą się tu również osoby zainteresowane łatwiejszymi wycieczkami, do wielu tras łatwo można dojechać autem lub autobusem. Słowenia jest małym krajem, ale z dobrze dostosowanymi i przemyślanymi drogami, można więc szybko przemieścić się np. z Kranjska Gora, poprzez Vršič Pass, aż do Bovec.

Kranjska Gora, to największy i najlepiej zaopatrzony resort narciarski – wspaniały teren do odkrywania zarówno zimą, jak i w innych porach roku. Znajduje się u podnóża Vitranc (1631m n.p.m.) i w cieniu 2 najwyższych szczytów – Razor i Prisojnik (ok. 2600m n.p.m.). Tereny te są doskonałe zarówno na bardziej wymagające wędrówki górskie, jak i turystyczne spacery.

Polecam tu zwłaszcza spacer do zdumiewającego wodospadu Savica, źródła najdłuższej i najpotężniejszej rzeki w Słowenii, która przepływa przez najbardziej imponujące miejsca w Alpach Julijskich…

Savica napełnia również Jezioro Bohinj, magiczne miejsce, przy którym możecie spać na łonie natury. Nad samym jeziorem bowiem znajduje się pole namiotowe – niesłychanie pozytywna energia wstępuje w człowieka, budzącego się w takich okolicznościach przyrody.


Dla miłośników mniej wymagających tras, polecam trekking na Vogel (1922m), ok. 4h…


…wycieczkę rowerową na Velika Planica (dolina, w której odbywają się zawody, w tym mistrzostwa świata, w skokach narciarskich)…

…i obowiązkowo odwiedzenie jedynej słoweńskiej wyspy, która znajduje się na jeziorze Bled.

Będąc w okolicach Bled gorąco zachęcam do odwiedzenia niezwykłego miejsca, jakim jest Wąwóz Vindgar. Można zatracić się w tym arcy-pięknym otoczonym bujną roślinnością, huczącymi wodospadami i kaskadami ogrodzie.

Dla osób poszukujących bardziej wymagających tras, oprócz oczywistego Triglav’u polecam jeżącą włosy na głowie Przełęcz Vršič  (1611m n.p.m.), bramę do doliny Soča.

 

PRIMORSKA

bardzo różnorodny region, bogaty zarówno w pagórki, jak i w doliny. Ma 2 stolice: Nova Gorica i Koper. Primorska jednocześnie jest krainą stromych stoków, obszernych zielonych dolin i niezliczonych parów. Łączy w sobie krajobraz alpejski z krajobrazem toskańskim.

Najbardziej urzekła mnie Goriška Brda – idylliczny region win. Niezmącony, sielski krajobraz z unoszącym się w powietrzu zapachem winorośli. W tym miejscu koniecznie należy skosztować regionalnych win.

 

Polecam również mniej popularną, a tym samym mniej komercyjną Jaskinię Škocjanską (5,8km długa, 250m głęboka), która znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. W przeciwieństwie do Podstojnej, tę jaskinie zwiedzać można na własnych nogach, a jest to magiczne miejsce, w którym warto zatrzymać się i podziwiać wapienne tarasy, różnej wielkości i niezwykłego kształtu stalaktyty oraz podziemną rzeką Reka, która 30m dalej wpływa do morza.

Region ten sprzyja lekkim górskim wędrówką, np. na szczyt Rombon. Warto odwiedzić imponujący wodospad Boca, czy też podjechać kolejką linową i 3h wspinać się na Kanin (2587) lub również prosto z kolejki wybrać się na Prestreljenik Widow (2488) – 1h.

 

 

ŠTAJERSKA

to największy region, na który składają się góry, rzeki, doliny, winnice i piękne zabytkowe miasta (np. Maribor, Celje)

Tutaj znajduje się Logarska Dolina – perła alpejskiego regionu, z ponad 40 naturalnymi atrakcjami: jaskinie, groty, źródła, góry, skalne wieże, wodospady. Uważana jest za jedną z najpiękniejszych polodowcowych dolin Alpejskich. Cudowne miejsce do odkrywania przez kilka dni. Warto podejść tu do dziewięćdziesięciometrowej wysokości wodospadu Rinka. Od szczytu na zachód można zobaczyć 3 szczyty wznoszące się na ponad 2250: Krajnska Rimka, Koroska, Rinka, Stajenska Rinka.

Słowenia jest bardzo mała i wszędzie jest blisko. Jadąc autostradami wszystkie odległości pokonuje się bardzo sprawnie i szybko. A Słoweńcy, to cudowni, niesłychanie mili i chętni do pomocy ludzie. Kraj ten polecam wszystkim, zarówno miłośnikom gór, jak i osobom poszukującym ciekawych historycznie i kulturowo miejsc. Zachęcam do wybrania się również bez auta (dobre połączenia autobusami i pociągami), a przede wszystkim z założeniem biwakowania – pola namiotowe położone są w nieziemsko pięknych okolicznościach przyrody.

Dla mnie to nie koniec przygody ze Słowenią, muszę jeszcze zdobyć Triglav i przejść kolejne górskie trasy Alp Julijskich… A kolejne moje słoweńskie przygody będziecie mogli dalej śledzić na blogu.

3 komentarze

 • Lidia

  2017-05-08 at 17:41

  Super relacja, jak zawsze ciekawie opisane wrażenia,doświadczenia i obserwacje. Raj zaliczony . Życzę dalszych przygód , zdobywania planowanych szczytów i wędrówek po górskich trasach. P.S Super zdjęcia. Mialas dobrego fotografa .

  Odpowiedz
 • ola

  2018-06-12 at 05:54

  Witam, a czy w Logarskiej Dolinie jest gdzie spokojnie pochodzić z dziećmi tak na 3 dni?Jaki jest optymalny czas żeby tam się zatrzymać?bedziemy tydzien w rejonie Bohinj i myslimy co dalej, czy do Logarskiej czy bardziej na zachód, w okolice Postojnej, Skocjańskiej.Piękne zdjęcia 😉

  Odpowiedz
  • Kobieta Górom

   2018-06-13 at 19:06

   Myślę, że jak najbardziej. Wszystko też zależy od tego w jakim wieku są dzieci, ale jest sporo tras na spacery, np. do zachwycających wodospadów, a Jaskinie Postojna czy Skocjańskie na pewno też zainteresują dzieciaki!

   Odpowiedz

Dodaj komentarz