Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera jednoznacznie wyrażasz zgodę na Politykę prywatności

Najnowsze komentarze

Patrzeć z góry na Chorwację

Chorwacja to nie tylko plaża i krystalicznie czyste morze adriatyckie….

…to również niebywale piękne pasmo górskie Velebit i świetne miejsce na lekkie trekkingi oraz wymagającą wspinaczkę…

Wybierając się więc do Chorwacji możecie połączyć leniuchowanie na plaży z aktywnością w górach. Naprawdę da się to połączyć. 😉

Przed lub po leżeniu do góry pępkiem na rozpalonych chorwackich plażach, proponuję wybrać się do PAKLENICY.

Park Narodowy PAKLENICA

Park Narodowy PAKLENICA , położony jest w górach Welebit, w północnej Dalmacji, w pobliżu miasta Starigrad.

 

Miejsce to będzie interesujące zarówno dla miłośników lekkich trekkingów (większość tras można zaplanować na jednodniowe przejścia), osób poszukujących mocnych wrażeń wspinaczkowych (np. Anića Kuk), jak i odkrywców jaskiń (wiele jaskiń ze stalaktytów i stalagmitów).

Paklenica obejmuje dwa potężne kaniony/wąwozy: Mala i Velika Paklenica. Oba znajdują się nad samym morzem i scalają się systemem dolin – to naprawdę niebywałe połączenie morza i gór! Ostre szczyty Welebitskiego Masywu rozciągają się przez 145km w niesamowitym krajobrazie skał i morza.

Moje propozycje miejsc, które warto odwiedzić:
  • VAGANSKI VRH – najwyższy szczyt pasma górskiego Velebit, mierzy 1758 m n.p.m. Szczyt znajduje się na północy pasma i góruje nad terenem Parku Narodowego Paklenica.
  • VIDAKOV KUK – 866 m n.p.m. – szczyt nie tak wysoki, ale położony w nieziemsko pięknej mozaice skalnych szczytów.
  • JASKINIE – w całej Paklenicy znajduje się 37 jaskiń, m.in. Crljeni Kuk, Lucinka Peć, jednak najpiękniejszą i łatwo dostępną dla turystów jaskinią naciekową jest Manita Peć .
  • ANIĆA KUK – najwyższa skalna ściana w Chorwacji – mierzy 712 m n.p.m. Oferuje wiele możliwości wspinaczki skałkowej – drogi zarówno proste, jak i bardzo zaawansowane i niebezpieczne.
Propozycja trasy:

Trekkingowo proponuje przejść całą Velike Paklenice, zaczynając od Starigradu. Trasa nie jest trudna i bardzo wymagająca. Początkowo wąwóz jest skalisty i pnie się ostrzej w górę, jednak po chwili łagodnieje i mamy już przyjemną drogę wśród drzew i potoków z pięknym widokiem rozpościerającym się na cały kanion. Po drodze dodatkową atrakcją będzie możliwość podziwiania efektownych wyczynów wspinaczy pod Anića Kuk.

Po minięciu Anića Kuk można odbić w lewo do jaskini Manita Peć – jest to jedna z opcji tras, tzn. można zacząć wspinać się do jaskini, a po jej zwiedzeniu dalej wspiąć się wysokimi progami skalnymi do Vidakov Kuk, ale jest też druga opcja, którą osobiście bardziej polecam – wybrać się prosto, w kierunku Vaganskiego Vrh. Jednak tego samego dnia nie uderzać na szczyt, a dotrzeć do schroniska… Niesamowicie urokliwego miejsca, w którym będzie można upoić się przepysznymi domowymi trunkami, poznać najserdeczniejszą osobę na świecie 😉 i podziwiać zniewalający zachód słońca… Ramića Dvori – tak nazywa się to cudowne miejsce, które zamieszkuje Vanja Ramić wraz z mężem – jedyni stali mieszkańcy. Nie dajcie się zwieść w dwóch schroniskach poniżej, w jednym często nie ma prądu, a drugi jest stosunkowo drogi, warto więc przejść jeszcze kilka metrów wyżej i dotrzeć do o wiele piękniej położonego schroniska Ramića Dvori:

Ramića Dvori

 

Nastawcie się oczywiście na warunki typowe w schroniskach górskich, a nie hotelach. 😉 Na drugi dzień, po spędzeniu jakże miłych i relaksujących chwil z Vanją, polecam wybrać się na najwyższy szczyt Paklenicy – VAGANSKI VRH. Schronisko znajduje się tuż u podnóża góry i stąd biegnie szlak na szczyt, jednak przestrzegam, aby obserwować warunki atmosferyczne i dobrze sprawdzić prognozę pogody, w przypadku niepogody szczyt może okazać się bardzo niebezpieczny. W tym rejonie najbardziej należy wystrzegać się tzw. ‘bury’ – jest to bardzo zimny (nawet latem) północny wiatr, który dosłownie ‘biczuje’ i w zatrważająco szybkim tempie przynosi deszcz i burze. Szlak na szczyt jest ubezpieczony, jednak im bliżej szczytu, tym bardziej eksponowany.

Po zdobyciu wierzchołka polecam zejść i jeszcze jedną noc spędzić w pięknych okolicznościach przyrody Ramića Dvori, w kolejny dzień natomiast wyruszyć z powrotem w dół, a następnie w górę na VIDAKOV KUK – miejsce, z którego rozpościera się niesamowity widok na morze i wyspę Pag.  

Prosto z tego niebiańsko pięknego miejsca proponuję schodzić już w dół, dość stromym, momentami ułatwionym szlakiem, ale na tej trasie będzie można odwiedzić jeszcze najciekawszą z jaskiń –  MANITA PEĆ. Następnie zejdziemy do miejsca, w którym droga rozwidlała się na Vaganski Vrh.

Raj dla Wspinaczy

Dla wspinaczy poszukujących mocniejszych wrażeń i bardziej zaawansowanego wysiłku fizycznego gorąco polecam ANIĆA KUK – to również ciekawy punkt widokowy, ale przede wszystkim niekończące się możliwości wspinaczkowe. Ta część Paklenicy, to mekka dla wspinaczy – wspinać się bowiem można na całej długości kanionu (jego ścian). Prawie 400 dróg dla wspinaczy o różnych poziomach ‘wtajemniczenia’ (ok.70 krótkich dróg sportowych, 250dróg dłuższych, 100 dróg nawet do 350m). Jednakże sama Anića Kuk, to ściana, która obrosła legendą – miejsce obowiązkowe do ‘zaliczenia’ dla każdego szanującego się wspinacza. 😉

 

 

Dodaj komentarz