Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera jednoznacznie wyrażasz zgodę na Politykę prywatności

Najnowsze komentarze

Breithorn – Porady praktyczne

Kilka wskazówek i porad praktycznych, z którymi warto zapoznać się przed wyprawą na Breithorn:

Dojazd/transporty

Szwajcaria jest stosunkowo blisko – łatwo można dotrzeć do niej zarówno samolotem, jak i samochodem, czy autokarem. Dlatego Breithorn idealnie nada się na krótszy urlop. Samochodem dojedziecie tylko do Täsch. Pozostałe 8km do Zermatt można pokonać pociągiem. Lotniska w Zurychu i Genewie są w pełni zintegrowane ze szwajcarską siecią kolejową. Winieta roczna za korzystanie z autostrad kosztuje 40CHF. Lot ok. 1400zł. Kolej-pociąg na miejscu, trasa z Zurychu do Zermatt ok. 60CHF.

Szczepienia i testy

Do Szwajcarii bez problemu dostaną się zarówno osoby zaszczepione, jak i te, które się nie zaszczepiły. Od osób niezaszczepionych wymagany jest test antygenowy na 48h przed wylotem i test PCR na 72h przed wylotem.

Kontakt ze światem

W Szwajcarii nie obowiązują zasady unijnego roamingu, a wszystkie rodzaje połączeń są bardzo bardzo bardzo drogie!!! Warto więc kupić lokalną kartę, jej koszt, to 10 CHF, ale wszystko jest na niej nielimitowane (również Internet).

Sprzęt

Niezbędna jest znajomość własnego sprzętu. Najlepiej więc większość sprzętu kupić z odpowiednim wyprzedzeniem i wypróbować np. zimą w polskich górach. Informacje o sprzęcie znajdziecie Lista rzeczy na Breithorn

Ubranie

W górach ważne jest, by kolory twoich ubrań były wyraziste i barwne. Kolory szare i czarne w terenach skalnych i lodowych są niewidoczne. W razie wypadku lub zagubienia się, będzie Cię trudno odnaleźć. Warunki atmosferyczne w Alpach zmieniają się bardzo szybko: od letnich (w ciągu dnia nawet powyżej 30 stopni) do zimowych (rano i w nocy do minus 10-15 stopni). Ważny jest więc odpowiedni ubiór na każdą opcję pogodową. Listę rzeczy, które należy zabrać na wyprawę znajdziecie Co zabrać?

Aklimatyzacja

Jeżeli wjeżdżasz kolejką na Klein Matterhorn na wysokość 3820 m n.p.m., to zalecana jest jednak wcześniejsza aklimatyzacja, gdyż u osób niezaklimatyzowanych po szybkim wjeździe na tak dużą wysokość mogą pojawić się objawy choroby wysokościowej. Jeżeli nie masz takie możliwości, to pozostań dłuższy czas na tej wysokości. Następnie zejdź do schroniska Rifugio Guide del Cervino (3480 m) i tam przenocuj. Jeżeli postanowisz zdobyć górę od samego Zermatt, czy Cervinia, to staraj się zdobywać wysokość powoli, stopniowo i rozkładać siły równomiernie, przed Tobą kilka dni podchodzenia. Ważne, by jak tylko pojawią się symptomy choroby wysokościowej nie wchodzić wyżej. Podejście należy kontynuować tylko, jeżeli ustąpią wszystkie objawy. Bardzo ważne jest, aby spożywać posiłki o dużej zawartości węglowodanów i pić bardzo dużo płynów (3l dziennie), wszystko to wspomaga aklimatyzację.

Koncentracja

Staraj się być maksymalnie skupiona/y, uważnie stawiaj stopy i obserwuj wszystko, co dzieje się dookoła – szczeliny na lodowcu, mijających ludzi na grani, o wszystkich niebezpieczeństwach i zagrożeniach, które mogą Cię spotkać przeczytasz tutaj: ZAGROŻENIA

Partnerstwo

W górach ufaj przede wszystkim sobie, ale również temu, z kim się wiążesz. Nie zostawiaj partnera/kę w tyle. Bądź gotowa/y pomóc i wesprzeć, nigdy nie wiesz kiedy Ty będziesz potrzebował_a pomocy. A sukces niech będzie udziałem całego zespołu. Informuj partnerkę/ra o swoim stanie zdrowia.

Picie i jedzenie

W wyższych partiach gór, przy sporym zmęczeniu, nie chce się pić i jeść, ma się poczucie pełnego żołądka, jednak jest to złudne, więc nawet nie będziesz wiedział_a, kiedy nagle opadniesz z sił. Według badań powyżej 4000 m n.p.m. przemiana materii jest szybsza o 10-20%. Dlatego trzeba na siłę wlewać w siebie sporo płynów i jeść dużo ciepłych, pożywnych, bogatych w węglowodany posiłków. Owsianki, żywność liofilizowana, słodkie przekąski, owoce, orzechy itp. rozgrzeją organizm i dodadzą siły i energii. Dodam też, że jeżeli nocujesz w schronisku, to jest tam bardzo drogo, warto więc zaopatrzyć się w dodatkowe własne jedzenie. Jeżeli chodzi o ciepłe posiłki, to na pewno warto skusić się na obiad, jest szeroki wybór dań i są naprawdę dobre.

Schronisko.

Jeżeli planujesz spać w schronisku Rifugio Guide del Cervino, to nastaw się, że nie umyjesz się pod bieżącą wodą. Nie ma tam prysznicy. Jedyna rzecz na jaką możesz liczyć, to umycie zębów w umywalce. Przydadzą się Wam tylko przybory toaletowe takie, jak pasta do zębów, szczoteczka i oczywiście zapas mokrych chusteczek – za pomocą nich będziecie mogli się trochę odświeżyć. Ważna informacja – wody z kranu w schronisku nie wolno pić. 😉 W schronisku wymagana jest także tzw. wkładka do śpiwora.

Asekuracja

Na lodowcu i grani zawsze wiąż się z partnerką/em liną, poruszajcie się trzymając odpowiednią odległość od siebie. Na grani dodatkowo możesz asekurować/wspomagać się czekanem.

Słońce

Zawsze dobrze osłaniaj głowę, zarówno w pierwszych etapach podejścia, jak i na samym lodowcu. Często używaj kremu z filtrem UV, nie mniejszym niż 30 i pomadki do ust. Słońce na takiej wysokości jest bardzo zdradzieckie, nawet jeżeli wydaje Ci się, że nie opala, to i tak maksymalnie chroń twarz i nos. Na lodowcu nie ściągaj okularów przeciwsłonecznych, bo możesz stracić wzrok.

Dodaj komentarz