Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera jednoznacznie wyrażasz zgodę na Politykę prywatności

Najnowsze komentarze

  • Home
  • Góry
  • Jak zorganizować wyprawę na Mont Blanc

Jak zorganizować wyprawę na Mont Blanc

Wbrew pozorom nie jest to trudne i nie wymaga żadnej zaawansowanej logistyki, ale ponieważ sporo o to pytacie postanowiłam w kilku krótkich punktach przedstawić wszystkie kwestie organizacyjne. Nie dajcie się też namówić na jakieś zorganizowane wyjazdy agencyjne, sporo przepłacicie, a w tym przypadku od A do Z, bez większych problemów jesteście w stanie sami zorganizować sobie wyjazd.

1. Najlepiej z odpowiednim wyprzedzeniem kompletować sprzęt (oczywiście, jeżeli będzie to Twoja pierwsza taka wyprawa), np. rok lub pół roku wcześniej. Sporo można zaoszczędzić na promocjach i wyprzedażach ubrań oraz ekwipunku górskiego.
2. Znaleźć co najmniej 3 kompanów na wyjazd, w tym najlepiej co najmniej 2 kierowców.
3. Zorganizować sprawne auto, na dłuższą trasę.
4. Zapoznać się trasą i kilometrówką z Polski do Francji.
5. My wyruszaliśmy z Leszna (ok. 1350km), jechaliśmy ok. 17h z przystankami i małym pogubieniem się na trasie. 😉
6. Wybraliśmy drogę klasyczną na szczyt, która prowadzi przez schroniska Tête Rousse (3167 m n.p.m.) i Goûter (3835 m n.p.m.). A podejście do Refuge du Goûter przez  Grand Couloir, trasę tę można rozpocząć z Chamonix lub Les Houches. Naszą wyprawę rozpoczęliśmy i zakończyliśmy na polu namiotowym w Les Houches (2 km od Chamonix). Tu cenna informacja, zwłaszcza dla Pań – na campingu kabiny prysznicowe otwarte są od godzin porannych tylko do godziny 20:00. Oprócz oczywistych toalet i pryszniców, obok znajdują się również umywalki z lustrami i dostępnymi gniazdkami elektrycznymi.
7. Po nocy spędzonej na polu namiotowym, sprawdziliśmy jaka mniej więcej czeka nas pogoda w najbliższych dniach i tak przepakowaliśmy plecaki, aby wziąć tylko najpotrzebniejsze rzeczy (resztę pozostawiliśmy w samochodzie, który te kilka dni mogliśmy zostawić na polu namiotowym).
8. Podejście i zejście na szczyt zajmuje od 3 do 6dni w zależności od pogody i samopoczucia uczestników wyprawy. 😉
9. Samego podejścia i działań w masywie nie będę opisywać, całą relację z znajdziecie tutaj: Mont Blanc RELACJA
10. Po zejściu przeznaczcie w planie trochę więcej czasu na wymarzony (po tych kilku dniach nie mycia się) prysznic i doprowadzenie się do stanu używalności. 😛
11. Jeżeli będziecie mieli więcej czasu, to polecam wybrać się do Chamonix, najlepiej autobusem, aby w pięknym górskim kurorcie upajać się piwkiem i cieszyć ze zdobytego szczytu, a przy okazji obkupić się w górski ekwipunek i pamiątki.
12. Na powrót również trzeba liczyć od 14-16h.
13. Aby wybrać się na Mont Blanc nie potrzeba żadnych zgód, permitów 😉 ani specjalnych zaświadczeń.
14. Warto się dodatkowo ubezpieczyć i na tym nie oszczędzać (Alpenverain, PZU itp.).
15. Koszt organizacyjny wyprawy, to praktycznie samo paliwo, autostrady i 2 noclegi na polu campingowym, maksymalny koszt wyjazdu (organizacyjny) wyjdzie Was maksymalnie 1500zł.

2 komentarze

Dodaj komentarz