Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera jednoznacznie wyrażasz zgodę na Politykę prywatności

Najnowsze komentarze

Prawdziwa kobieca bohaterka – Raha Moharrak

Cieszę się, że na ‘moich oczach’ tworzy się historia i że mogę być świadkiem takiego kobieco-historycznego wydarzenia…

W lipcu br. Raha Moharrak zdobyła Koronę Ziemi – jest pierwszą kobietą z Arabii Saudyjskiej, która stanęła na wszystkich szczytach Korony Ziemi, również jako pierwsza Saudyjka (oraz najmłodsza osoba pochodzenia arabskiego) zdobyła Everest (2013r.). Raha dzięki swojej odwadze, sile i determinacji przełamała bariery kulturowe i społeczne w bardzo konserwatywnym kraju, w którym kobiety mają bardzo ograniczone prawa. Chapeau bas!!!!!!

W Arabii Saudyjskiej – jak twierdzi – aktywne sportowo dziewczyny są stygmatyzowane, sport jest zarezerwowany dla mężczyzn. Raha usilnie walczy o prawa kobiet do sportu i łamie wszelkie kobiece stereotypy tego kraju. Raha Moharrak jest wykształconą sportmenką, która stara się dbać o porządek sama – nie jest księżniczką z  pomocą domową i kucharzem. Nie siedzi też w domu i nie czeka na perfekcyjnego kandydata na męża. Choć trudno jej było przeciwstawiać się naciskom ze strony rodziny, aby się ustatkować, wyjść za mąż i rodzić dzieci – jak można wyczytać w biogramie Rahy zamieszczonym na stronie internetowej wyprawy, to właśnie przekonanie rodziny do zgody na wyprawę było wielkim wyzwaniem dla Saudyjki. Choć czuła wielką presję, to jednak odważnie wybrała dla siebie zupełnie inną drogę, która – jak widać – okazała się wielkim sukcesem!!!

RAHA MOHARRAK GÓRĄ!!!
Dla mnie jest prawdziwą bohaterką!!! Superwoman!!!

Sama zainteresowana, twierdzi, że nie jest specjalnie poruszona “byciem pierwszą Saudyjką na Mount Evereście”, taki komentarz dała w wywiadzie dla BBC po zdobyciu najwyższego szczytu świata:

I don’t really care about being the first,
so long as it inspires someone else to be second.
(Nie dbam oto, że jestem pierwsza, mam nadzieję,
że zainspiruję kogoś innego do tego by był drugi.)
 
 
 

One Comment

Dodaj komentarz