Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera jednoznacznie wyrażasz zgodę na Politykę prywatności

Najnowsze komentarze

Subiektywna lista miejsc na Kaukazie

Krótka i konkretna lista, miejsc, które miłośnicy gór po prostu muszą odwiedzić będąc na Kaukazie:

 

Xinalug

Północna część Azerbejdżanu

Xinaliq (Hinalug), wioska, która pretenduje do miana najwyżej położonej miejscowości w Europie. Znajduje się na 2335m n.p.m. i jest jedną z najstarszych nieprzerwanie zasiedlonych osad ludzkich na świecie. Jej centralna cześć zajmuje wierzchołek stromej góry. Obecnie zamieszkała jest przez ok. 2000 ludzi, a zimą pozostaje ich niespełna 1000. Okolice Xinalug, to niezliczona ilość tras trekkingowych i szczytów do zdobycia.Trasy prowadzą m.in. na szczyty Atasgah, Şahdag, Heydr düzü, Tufan Dag oraz do okolicznych wiosek, np. Lazy. Ten rejon polecam wszystkim, którzy lubią odludzia, ciszę, spokój i samą matkę naturę. Na trasie nie spotkaliśmy żadnego turysty, jedynego człowieka jakiego możecie spotkać, to pasterz. Koniecznie przyjedźcie do Xinalug, dopóki nie dotarła tu jeszcze turystyka i komercja. Zasmakujecie tutejszej zdrowej kuchni, bogatej w sery, miód, własne zaprawy i pyszne mięsne dania.

Szczegółową relację z Azerbejdżanu znajdziecie  TUTAJ


Mt Aragats

Najwyższy szczyt Małego Kaukazu

Ponad 50km od Erywania wznosi się łagodny stożek masywu Aragac (4095m n.p.m.). Wygasły wulkan, mierzy 4095 m n.p.m., jest najwyższym szczytem Armenii (odkąd utraciła Ararat) i Małego Kaukazu. Góra ta ma 4 wierzchołki. Polecam wybrać się na południowy wierzchołek (3879 m n.p.m.), ma zaledwie 193m mniej, jest stosunkowo łatwo dostępny, a czas jego zdobycia nie zabierze nawet całego dnia. Jedyną trudnością dla niektórych może być uciążliwe podejście i wysokość. Wyprawa na południowy wierzchołek zajmie Wam 2-3h plus powrót. Jeżeli wybierzecie opcję niższego wierzchołku i wyruszycie wcześnie rano, będziecie mieli okazję podjechać jeszcze do jednej z krajobrazowej ikon Armenii –Twierdzy Amberd. Obiekt położony w przepięknym górskim terenie, na południe od masywu Aragac u podnóża głębokiej doliny potoków Amberd i Arkaszen.

Szczegółową relację z Armenii znajdziecie TUTAJ


Goris

Południowy wschód Armenii

Miasteczko, do którego warto dojechać, zatrzymać się i zamieszkać na dłużej, aby poczuć klimat ormiańskich terenów górskich, to Goris – znajduje się w ładnej zielonej dolinie, u podnóża piramid skalnych. Nazwa Goris tłumaczona jest jako ‘skaliste miejsce’. Same spacery ulicami będą prawdziwą przyjemnością dla wszystkich miłośników gór. Na uwagę zasługują skały na wzgórzu, w których wykuto groty mieszkalne (służą mieszkańcom jako magazyny i obory) oraz tzw. Stare Gori – czyli Skalne Miasto, do którego polecam się wybrać na mały trekking. Nie zabierze Wam sporo czasu, a docierając na najwyższy szczyt zobaczycie panoramę całego miasta i otaczających go terenów górskich.

Pół godziny (samochodem) od Goris znajduje się jeden z najpiękniej położonych ormińskich monastyrów – Tatev. Stoi w niezwykłym miejscu, nad głębokim wąwozem, wokół którego wznoszą się górskie masywy, z jednej strony oddzielające Armenię od Górskiego Karabachu, a z drugiej – od Nachiczewu. Aby dostać się do klasztoru, trzeba pokonać wielki wąwóz kolejką, autem lub pieszo. Droga do wsi Halidzor, w okolicach której znajduje się Tatew jest na początku wyasfaltowana, a im dalej tym bardziej gruntowa. Odcinek od Halidzoru do klasztoru liczy kilkanaście kilometrów. Warto spędzić w tych okolicach więcej czasu, eksplorując najpierw monastyr, a później okoliczne góry.

Szczegółową relację z Armenii znajdziecie TUTAJ

 

Kazbegi

czyli Stepancminda

Jeden z 2 rejonów, które pokochałam najbardziej w Gruzji, to właśnie Stepancminda, czyli dawne Kazbegi – miasto, które znajduje się w oszałamiającej kaukaskiej scenerii, u stóp legendarnego Kazbeku i w sąsiedztwie słynnego monastyru Cminda Sameba. Tereny wokół miasta idealnie nadają się do trekkingów i wspinaczek. Tym z Was, którzy mają więcej czasu polecam zatrzymać się tu na kilka dni, aby eksplorować górskie trasy. Kazbegi jest świetnym miejscem wypadowym w góry, a miejscowość otacza górski raj!

Więcej informacji o Gruzji znajdziecie: TUTAJ

 

Swanetia

najwyższe szczyty Kaukazu

Swanetia, to zdecydowanie dla mnie najpiękniejsza gruzińska górska kraina. Najwyższe partie gór przez cały rok przykrywa śnieg. W Swanetii wznoszą się 4 z 10 najwyższych szczytów całego Kaukazu, w tym Szchara (5068 m n.p.m.) – najwyższa góra Gruzji, Tetnuldi (4974 m n.p.m., Szota Rustaweli (4960 m n.p.m.) oraz Ushba (4710m n.p.m.). Rejon ten to nieskończona ilość tras trekkingowych i dróg wspinaczkowych. A Waszym oczom ukażą się zniewalająco piękne krajobrazy, które z każdym wzniesieniem będą jeszcze bardziej zaskakiwać i zachwycać! Będziecie mieli okazję ujrzeć Ushbę – jedną z najpiękniejszych gór świata i odwiedzić Ushguli – mieścinę uznawaną za najwyżej położoną zamieszkałą osadę w Europie (2200m n.p.m.).

Więcej informacji o Gruzji znajdziecie: TUTAJ

Dodaj komentarz