Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera jednoznacznie wyrażasz zgodę na Politykę prywatności

Najnowsze komentarze

Lista książek o Kaukazie

Tym razem niekoniecznie o samych górach, ale o Zakaukaziu w ogóle. Poniższe publikacje literackie polecam każdemu, kto chce wyciągnąć więcej z podróży w tę część świata, kto chciałby zagłębić się w historię, tradycje i obyczaje Gruzinów, Azerów i Ormian oraz odkryć miejsca, o których w Internecie i różnorakich przewodnikach nie znajdzie żadnych informacji. Mnie osobiście zafascynowały i pozwoliły jeszcze dogłębniej cieszyć się miejscami, które odwiedziłam.

 

5. „Kirgiz schodzi z konia”, Ryszard Kapuściński:

Krótka, za to bardzo interesująca pozycja opisująca zarówno Gruzję, Armenię i Azerbejdżan, jak i Turkmenię i Tadżykistan, Kirgistan, Uzbekistan. Dla mniej zaciekawionych wystarczy pierwsza część książki poświęcona Kaukazowi. Autor wyławia z zamierzchłej historii różne detale, dzieli się swoimi refleksjami nad tradycjami i miejscami dawnej republiki radzieckiej. Dzięki tej książce odkryjecie miejsca, których żaden przewodnik Wam nie przedstawi i nie znajdziecie o nich informacji nigdzie indziej.

 

4. „Ali&Nino”, Kurban Said:

Książka ogłoszona najsłynniejszym love story Kaukazu i choć nie należę do romantycznych kobiet, tę pozycję bardzo polecam, i to nie tylko paniom! Nie jest to książka ckliwa i cyniczna, a wręcz przeciwnie, poza głównym wątkiem z góry skazanej na klęskę miłości azerskiego chana i gruzińskiej księżniczki, z książki tej można dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o obyczajach Azerów i Gruzinów. A Kurban Said opowie Wam więcej o miejscach w Azerbejdżanie i Gruzji niż niejeden przewodnik. Część o jeszcze wtedy ortodoksyjnym podejściu do kobiet przez Azerów urzekła mnie najbardziej, niezgoda gruzińskiej księżniczki na islamskie podejście do kobiet i próba walki z eunuchem, który próbuje z charakternej Nino zrobić kobietę podległą. Bohaterowie powieści stali się wręcz historycznymi postaciami, w Batumi wzniesiono ruszający się pomnik na ich cześć, który warto odwiedzić będąc w Gruzji.

 

3. „Gaumardżos! Opowieści z Gruzji”, Anna Dziewit-Meller, Marcin Meller:

Jeżeli chcecie odwiedzić Gruzję, to jak przy żadnym innym kraju w tym wypadku naprawdę warto najpierw poznać obyczaje, tradycje i mentalność nadzwyczaj gościnnych i cudownych Gruzinów. Właśnie opowieści Państwa Mellerów najlepiej przedstawiają osobowość i stosunek do życia mieszkańców tej części Zakaukazia. A oprócz tradycji, z tej książki dowiecie się co i gdzie najlepiej zjeść w Gruzji, a opis supry, czyli biesiady gruzińskiej, sprawi, że z minuty na minutę będziecie coraz bardziej głodni i zamarzycie o spróbowaniu chaczapuri.

 

2. „Toast za przodków”, Wojciech Górecki

Ta pozycja jest obowiązkowa dla wszystkich tych, którzy chcą wiedzieć o wiele więcej o danym regionie, do którego jadą. No właśnie do Europy, czy Azji? To pytanie zadaje Górecki i w ten sposób prowadzi narrację. Zestawia kwestie kultury i przynależności religijnej z faktami historycznymi. Jednak oprócz arcyciekawych informacji, dzięki tej pozycji dowiecie się więcej o wierzeniach i legendach mieszkańców Gruzji, Armenii i Azerbejdżanu

 

1. „Dobre miejsce do umierania”, Wojciech Jagielski

Najlepszą pozycję zostawiam na koniec! Znakomita książka, która wciągnie każdego miłośnika podróży! Nasyci każdego miłośnika wymagającego szczegółowych informacji historycznych, politycznych i kulturowych. Oprócz trudnej historii byłych republik kaukaskich po rozpadzie ZSRR, poznacie biografie wielkich przywódców i zaznajomicie się z genezą kaukaskich konfliktów. Dla mnie pozycja obowiązkowa, traktowana niemal jak podręcznik najnowszej historii.

 

Więcej informacji o poszczególnych krajach znajdziecie poniżej:

AZERBEJDŻAN

ARMENIA

GRUZJA

Dodaj komentarz