Lista filmów nie do końca tylko o kobietach w górach, ale również o kobiecych dylematach oraz o wspinaczce z kobiecego punktu widzenia:
Karawana marzeń – Wanda Rutkiewicz
reż. Marek Kłosowicz, 2007
Ten film dokumentalny wybrałam, aby każdy kto słyszał o naszej najwybitniejszą himalaistce Wandzie Rutkiewicz, poznał ją bliżej z opowiadań jej bliskich, przyjaciół i towarzyszy wypraw wysokogórskich. Film porusza zarówno historię trudnego dzieciństwa Wandy, jak i jej pierwsze wyprawy wspinaczkowe oraz wielką determinację do zdobycia Korony Himalajów. Poznamy jednak również jej nie zawsze dobre cechy charakteru i styl w jakim się wspinała. Dodatkowo film wzbogacają zdjęcia z prywatnych archiwów himalaistów oraz fragmenty filmów dokumentalnych kręconych podczas samych wypraw.
Panie w górach
reż. Martyna Giero, 2008
Czwarty odcinek serii Polskie Himalaje, skupia się wokół historii kobiecych sukcesów w Himalaizmie. Bardzo polecam, zobaczycie fragmenty z autentycznych dokumentów nakręconych podczas damskich wypraw w Himalajach i Karakorum. Dowiecie się, jak kobiety musiały w poprzednich latach ‘zasłużyć’ sobie na wyprawy i usłyszycie wypowiedzi samych uczestniczek wypraw, takich jak Anna Czerwińska, czy Anna Okopińska oraz wybitnych znawców wspinaczki wysokogórskiej, takich jak np. Wojtek Kurtyka.
K2. Dotknąć nieba
reż. Eliza Kubarska, 2015
Eliza Kubarska przedstawia ciekawy i wbrew pozorom nie tylko kobiecy punkt widzenia na cenę pasji i trudnych wyborów. Ten film nie opowiada stricte o kobietach w górach, ale wybrałam go, ponieważ narracja prowadzona jest przez kobietę. Ponadto reżyserka stawia pytania, z którymi myślę częściej konfrontują się kobiety… Czy wspinacz powinien mieć dzieci…? Czy pasja jest warta tak wielkiego ryzyka? A każdy z widzów musi sam sobie odpowiedzieć na to fundamentalne pytanie, uprzednio wysłuchawszy 4 dzieci nieżyjących już himalaistów. Bohaterowie na naszych oczach odbywają jedną z najtrudniejszych podróży w życiu, do miejsca śmierci ich rodziców, do podnóża K2. Oprócz niezwykłych emocji, jakich ten film dostarczy osobom wspinającym się, dodatkowo uraczy niesamowitymi, zapierającymi dech w piersiach widokami Karakorum. Polecam wszystkim, nie tylko kobietom!!!
MAMA
reż. Wojciecha Kozakiewicza, 2017
Film porusza bardzo kobiecy temat, a dla niektórych kobiet ogromny dylemat… ale jednocześnie jest niesłychaną dawką motywacji. Wiele kobiet staje przed trudnym wyborem, czy realizować się sportowo i oddać się swojej pasji, czy założyć rodzinę? Główną bohaterką filmu jest Kinga Ociepka-Grzegulska, kobieta, która po urodzeniu dwójki dzieci nie rezygnuje ze swojej pasji i marzeń, kontynuuje wspinaczkę i osiąga w niej coraz większe sukcesy. Otrzymujemy obraz bardzo silnej, zdeterminowanej i jednocześnie rodzinnej, ciepłej kobiety. Opowieść o jedna z najbardziej utytułowanych kobiet w historii polskiego wspinania, która łączy pasję z posiadaniem dzieci.
Być kobietą w Himalajach
reż. Eliza Kubarska, 2018
Film ukazuję historię dwóch wielkich kobiet, które w dwóch różnych miejscach świata jednocześnie buntowały się wobec dyskryminacji w górach, walczyły o respekt i poważne traktowanie, a tym samym wpłynęły na młode pokolenie alpinistek w Polsce i Nepalu. Tymi kobietami były: Wanda Rutkiewicz i Pasang Lhamu Sherpa. Dzięki temu filmowi zobaczycie, jak himalaistki musiały przeciwstawiać się męskiemu porządkowi świata w latach 70 i 80. Obie niestety zginęły, ale zdążyły zainspirować kolejne pokolenie alpinistek. Poznacie następczynie obu Pań: Kingę Baranowską i Maya Sherpa, które kontynuują tradycję kobiecego himalaizmu.
Najnowsze komentarze