Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera jednoznacznie wyrażasz zgodę na Politykę prywatności

Najnowsze komentarze

  • Home
  • Góry
  • “Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach”

“Kamienny sufit. Opowieść o pierwszych taterniczkach”

Książka, która powstać powinna już wiele lat temu. Trudno jest bowiem znaleźć w Internecie, czy ogólnodostępnych publikacjach jakiekolwiek informacje o pierwszych Taterniczkach (oprócz wydanej na początku roku książki pt.: „Taterniczki. Miejsce kobiet jest na szczycie”, która jednak nie jest aż tak dobrym źródłem wiedzy, o czym poczytać możecie TUTAJ).

Przykre jest to, że aż do dziś nikt należycie nie skupił się na sylwetkach tak ważnych w historii wspinania kobiet, a zebranie tych wszystkich postaci w jedną publikacje, to po prostu majstersztyk.

Kim są bohaterki książki „Kamienny sufit” autorstwa Anny Król? Emancypantkami, przekraczającymi bariery kulturowe i zwyczajowe, ale przede wszystkim pasjonatkami kochającymi góry. Kobietami odważnymi, bardzo samodzielnymi i zdeterminowanymi, podążającymi za swoimi pasjami i spełniającymi marzenia. Często przy tym spotykającymi się z różnymi przeciwnościami. Jednak kobiety te nie poddają się, wytrwale i zawzięcie przechodzą kolejne trudne tatrzańskie drogi, często wyprzedzając przy tym mężczyzn. Miłość do Tatr sprawiła, że niektóre z bohaterek poświęciły górom całe życie, a nierzadko w nich zginęły.

Pierwsze Taterniczki były niedoceniane i nierozumiane głównie przez obyczajowość czasów w jakich żyły. Autorka przedstawia nam fascynujące historie kobiet osnute na tle faktów historycznych, skupiających się wokół postaci świata politycznego, kulturalnego i naukowego oraz bohemy okresu Młodej Polski.

Ciekawy zabieg literacki zastosowała autorka, w każdym z rozdziałów nawiązując do czasów współczesnych. Anna Król postanowiła bowiem zmierzyć się z takimi samymi wyzwaniami górskimi, jak opisywane prze nią bohaterki. Każda z tatrzańskich dróg wspinaczkowych pokonana przez konkretną Taterniczkę, została przebyta również przez samą autorkę. Dzięki czemu otrzymujemy również dokładną topografię i opis konkretnych dróg. Mamy zatem pojęcie, jak trudnym wyzwaniem musiało być pokonywanie tych tras po raz pierwszy w tak odległych czasach.

Mogłoby się wydawać, że książka ta jest pewnego rodzaju feministycznym manifestem. Autorka owszem porusza kwestie dyskryminacji ze względu na płeć, czy raczej wielu barier z jakimi spotykały się pierwsze Taterniczki, jednak otrzymujemy obraz kobiet, które zamiast walczyć z normami społecznymi, po prostu realizują swoje pasje. Przekraczają swoje własne ograniczenia, bariery strachu i wytrzymałości, po to aby czuć się wolnymi i niezależnymi. Wbrew pozorom nie jest to książka feministyczna, afirmująca dokonania kobiet – jak podkreśla sama autorka: „One nie chciały wspinać się lepiej od mężczyzn, chciały się wspinać po swojemu. Działały bardziej na przekór czasom niż mężczyznom.”¹

Książka napisana przez kobietę o kobietach, ale zdecydowanie nie tylko dla kobiet, zainteresuje również mężczyzn. Doskonała książka po prostu dla wielbicieli gór i wspinaczki, chcących zagłębić się w historię pierwszych podbojów Tatr. Autorka wykonała ogromną pracę archiwalną, dając nam dokładne portrety ważnych, ale niestety zapomnianych górskich kobiet. Przedstawia historie dotąd nieopowiedziane. Każdy pasjonat gór powinien się z nimi zapoznać. Dzięki tej książce w końcu mamy kompendium wiedzy na temat pierwszych kobiet w polskich górach.

 

¹https://wyborcza.pl/7,75517,27068674,pokonac-strach-przebic-kamienny-sufit-jak-polskie-taterniczki.html

Dodaj komentarz