Zapisz się do naszego newslettera

Zapisując się do newslettera jednoznacznie wyrażasz zgodę na Politykę prywatności

Najnowsze komentarze

Górska literatura kobieca

Lista 5 książek o KOBIETACH na GÓRZE

 

literatura„Annapurna. Góra kobiet” Arlene Blum
W 1978r. Věra Komárková i Irene Miller w ramach pierwszej kobiecej wyprawy zdobywają jeden z najtrudniejszych ośmiotysięczników – Annapurnę (8091 m n.p.m.).  Arlene Blum – kierowniczka i organizatorka wyprawy – w szczery i dojmujący sposób opisuje historię tej pierwszej kobiecej ekspedycji. Lektura ta jest interesująca nie tylko z powodu historycznych aspektów, ale również i chyba przede wszystkim dlatego, że pokazuje jakim ogromnym wyzwaniem była już w trakcie samej organizacji oraz jak wielkim problemem w tamtych czasach było samo podjęcie się wzięcia udziału w kobiecej ekspedycji – „Jako kobiety stałyśmy w obliczu jeszcze większego wyzwania niż sama góra. Musiałyśmy uwierzyć w siebie na tyle, by przełamać społeczne konwenanse i 200 lat historii alpinizmu, w trakcie których kobiety były zazwyczaj spychane na boczny tor.” Jedną z naprawdę wielu ciekawostek, które można wyczytać w książce jest ta, że uczestniczki zebrały 80 tysięcy dolarów, głównie ze sprzedaży koszulek z kultowym hasłem wyprawy „Annapurna. Miejsce kobiety jest na górze”.

 

literatura„Okrutny szczyt. Kobiety na K2” Jenifer Jordan
„Choć czuła się w grupie (mężczyzn) jak intruz, nie poddawała się , a jej zaciekła determinacja i rosnące umiejętności ostatecznie zmusiły wielu do zwrócenia uwagi na jej talent. (…) W miarę jak robiła postępy, nawet wojowniczo nastawione środowisko mężczyzn zaczęło dostrzegać, że ta kobieta o dziecięcej twarzy odważnie pnie się w górę i w ścianie przejawia znacznie większą od przeciętnego faceta tolerancję ryzyka. (…) wśród otaczających mężczyzn uchodziła za twardą i nieustraszoną alpinistkę.” To krótki opis tylko jednej z 5 bohaterek książki „Okrutny szczyt. Kobiety na K2”. Jenifer Jordan ukazuje kobiety, które w górach doświadczały wielu upokorzeń, ale mimo tego zawzięcie walczyły z kobiecymi stereotypami i konsekwentnie dążyły do celu. To nie tylko opowieść o kobietach, ale również o diabelskiej górze, jaką jest jedyna do dziś zimą niezdobyta góra – K2. Wciągające, intrygujące i niesłychanie okrutne przygody 5 kobiet, warte przeczytania również przez mężczyzn. Jenifer Jordan przedstawia fascynujące historie kobiet również z perspektywy bliskich im mężczyzn.

 

literatura„Na szczycie. Kobiety na górze” Reinhold Messner
Słaba płeć? Reinhold Messner udowadnia, ze niekoniecznie i opisuje kobiety wybitne, które osiągały rzeczy niejednemu mężczyźnie niedościgłe! „Jeszcze w latach 60 ubiegłego wieku ‘kobieta w górach’ była wyśmiewana jako ‘breloczek’ lub emancypantka. (…) Czyny kobiet były wyraźnie pomniejszane, jeśli nie wręcz pomijane. (…) Kobiety ponosiły większą moralną odpowiedzialność za wypadki. Wyprawa kobiet ciągle jeszcze uchodziła za ‘coś nieetycznego’, w przeciwieństwie do mężczyzn, których tragiczne wyprawy na ośmiotysięczniki były później wielokrotnie heroizowane, stylizowane na czyny bohaterskie.” Jednak z czasem coraz bardziej w historię alpinizmu zaczęły wpisywać się kobiety, które swoją siłą, determinacją, a często też wielkim poświęceniem przekraczały socjalne, kulturowe i psychiczne bariery. Bezczelnie włamały się w domenę mężczyzn i zrównały się z nimi, stając w jednym rzędzie z najlepszymi wspinaczami świata. Reinhold Messner w swojej książce „Na szczycie. Kobiety na górze” przedstawia sylwetki najważniejszych kobiet w historii alpinizmu, dzięki którym ‘kobieta w górach’ przestawała być wyśmiewana, a zaczęła być akceptowana i traktowana poważnie. W przeciwieństwie do innych wspinaczy Messner nie ujmuje kobietom, lecz rzetelnie i obiektywnie przedstawia fakty, tym bardziej więc polecam tę lekturę, zwłaszcza, że jest tu przedstawiony bardzo obiektywny  męski punkt widzenia.

 

literatura„Himalaistki. Opowieść o kobietach, które pokonują każdą górę” Mariusz Sepioło
W tej książce – poprzez historie różnych kobiet – świetnie pokazany został dysonans dawnego i aktualnego męskiego podejścia do pań wspinających się w górach wysokich. „Jak się zdarzali w bazie polscy wspinacze ze starszego pokolenia, to partnerskiego traktowania nie było. Dla nich byłam maskotką.” – wspomina Agna Bielecka. Tę pozycję wydawniczą polecam przede wszystkim dlatego właśnie, że nie tylko opisuje historie dawnych polskich himalaistek, ale przede wszystkim pojawiają się tu postaci Polek aktualnie działających w górach. O Wandzie Rutkiewicz, Annie Okopińskiej, czy Halinie Kruger-Syrokomskiej można znaleźć wiele publikacji, jeżeli chodzi natomiast o współczesne kobiece sylwetki, to niestety główne  i tylko podstawowe informacje uzyskać można z Internetu, z tym większym więc zainteresowaniem czytałam historie Agnieszki Bieleckiej, czy Aleksandry Dzik, i razem z ich opowieściami poznawałam zupełnie inny punkt widzenia. Choć nie ukrywam, że temat nie został w pełni wyczerpany i pozostawia niedosyt, można by napisać jeszcze więcej i może z trochę innego punku widzenia opisać poszczególne sylwetki, to jednak polecam książkę wszystkim osobom zainteresowanym polskim himalaizmem kobiecym.

 

literatura„Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach” Dina Štěrbová
„Na przełomie XIX i XX wieku (…) kobiety ‘przebudziły się’ praktycznie we wszystkich dziedzinach ludzkich aktywności. (…) Pionierki te nie były jednak żadnymi Amazonkami. Były to normalne kobiety, które miały pasję, ale też dzieci, i żyły w normalnych związkach.” Dina Štěrbová w swojej książce pt.: „Tęsknota i przeznaczenie. Pierwsze kobiety na ośmiotysięcznikach”, przedstawia różnorakie osobowości kobiece w górach – od amatorek po profesjonalistki, od tych które postanowiły nie mieć dzieci, być samotne, po te, które nie wyrzekły się ani gór, ani dzieci, a na wyprawy wyjeżdżały z mieszanymi uczuciami i dezaprobatą społeczeństwa. Między 1974 a 1998 rokiem na każdym z 14 ośmiotysięczników triumfowały kobiety, każda z nich była obdarzona wyjątkową osobowością i te właśnie kobiece sylwetki przybliża nam Dina Štěrbová. Pozycja ta jest o tyle ciekawa, że oprócz kobiecych historii, przedstawia również czternaście ośmiotysięczników, ze wszystkimi istotniejszymi próbami ich zdobycia przez kobiety.

*          *          *

Mała, ale może dla bardziej wymagających czytelników istotna kwestia, niestety książki te choć bardzo interesujące, to jednak w wielu przypadkach niepoprawne stylistycznie. Wymagają wielu korekt językowych i to nie tylko w przypadku tych tłumaczonych z innych języków. Trochę szkoda, że nie kładzie się większego nacisku na walory językowe przy tego typu publikacjach – tak ważnych choćby z historycznego punktu widzenia.

Dodaj komentarz